Balla Attila festőművész „Mitikus ösvények” című kiállítása a Kiss Kunszt Galériában. |
A kiállítás megnyitója 2024. 07. 27.-én szombaton 18:00 órakor lesz. A kiállítást dr. Váraljai Anna művészettörténész, a tárlat kurátora nyitja meg Krisztin Róbert zenei közreműködésével, és be fog mutatkozni maga a művész is.
Balla Attila egy Csongrád melletti műteremházban él elvonultan, évek óta itt készíti impulzív, gesztusos, nagyméretű festményeit. Munkáit megtaláljuk a nagyobb budapesti aukciós házakban és galériákban, de cégek, intézmények, valamint magánszemélyek is állandó gyűjtői közé tartoznak.
Balla Attila Baján született és Dunaújvárosban nőtt fel. Tanulmányait a hetvenes években különböző önképzőkörökben folytatta ifj. Koffán Károly és Birkás István irányításával. A nyarakat Zebegényben töltötte, a táj, mint művészi téma ekkor szivárgott be festészetébe. 1981-től hét évig Svédországban élt, ahol Stockholmban az Iparművészeti Főiskola hallgatója volt. Hazatérve a budapesti Képzőművészeti Főiskolát látogatta 1988-1992-ig, mesterei Gerzson Pál és Tölg-Molnár Zoltán voltak. A kilencvenes évek óta alkotott Csongrádon, és 2000-ben telepedett le egy Csongrád melletti műteremházban.
Fő témája a külső valamint a belső táj, a spirituális tapasztalatok tájképszerű formában való felmutatása. Számos kiállítása volt itthon és külföldön egyaránt. „Mitikus ösvények” című kiállításakor most először láthatja Balla Attila munkáit ekkora léptékben a szegedi közönség. Válogatásunk az életmű mitikus rétegeire fókuszál. Balla magánmitológiájában megfér egymás mellett az indián őslakosok természetkultusza, a mexikói kígyóisten és a pogány Madonna, a perui nazcavonalak és az őskori barlangrajzok motívumvilága, a buddhista ikonográfia és Jackson Pollock gesztusfestészete. Páratlan színkitörések, ősi energiák képi feszültségei jellemzik Balla Attila festészetét. Olyan mitikus ösvények jelennek meg munkáin. melyek visszavezetik a modern, természettől elidegenedett embert az ősi rejtelmekhez, a természeti energiákhoz. Képeit sok esetben a maga által merített papírra készíti, a domborműszerű hatást előidéző. festékbe szórt kincsesbányai pliocén homok pedig egyedi, csak rá jellemző festészeti eljárás.
A kiállítás 2024. 08. 31-ig tekinthető meg a Kiss Kunszt Galéria klimatizált kiállítótermében.